Zwolennicy zasłon jednogłośnie przekonują o ich zaletach. Temat zakupu zasłon sprowadza się nie tylko do opcji wyboru gotowych modeli lub produktów szytych na miarę – ogrom dostępnych wzorów i kolorów może przyprawić o lekki zawrót głowy. Niemniej jednak każde rozwiązanie, to doskonała okazja, aby poeksperymentować z doborem nietuzinkowych materiałów czy oryginalnej kolorystyki i stworzyć indywidualny charakter pomieszczenia. 

Czy warto zakładać zasłony?

Jeszcze kilka sezonów temu zasłony były skutecznie wypierane przez nowoczesne rolety czy żaluzje. Obecnie przeżywają swój renesans jako tradycyjna dekoracja strefy okiennej, która potrafi nie tylko ciekawie definiować pomieszczenie, ale również stworzyć w nim ciepły, klimatyczny nastrój.

Zaletą zasłon jest możliwość fantazyjnych upięć za pomocą modnych i efektownych dodatków. Mogą to być materiałowe podwiązki, sznurkowe chwosty zakończone frędzelkami lub elegancko upięty supeł. Spinki z naturalnego drewna, klipsy, czy kokardy – sposobów na urokliwą i oryginalną dekorację okna jest naprawdę sporo.

Same zasłony również z powodzeniem można ozdobić stylowymi gadżetami. Mogą to być perełki, mieniące kryształy lub kamyki. Te pomysły świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu glamour. Dodadzą również uroku klasycznym czy skandynawskim wnętrzom. Często pojedynczy, drobny detal może stworzyć nietuzinkowy akcent całego okna.

Zasłony, oprócz ważnej roli dekoracyjnej, spełniają również wiele praktycznych zadań w pomieszczeniu. Przede wszystkim nadają mu przytulności i wizualnie je ocieplają. Zasłony w radosnej kolorystyce ożywiają wnętrze i nadają mu charakteru. Delikatne zasłony w stonowanych, pastelowych barwach, harmonijnie komponujące się z kolorem ścian, będą wyciszać i uspakajać. Dodatkowo, zasłony mogą tłumić hałasy zza okna oraz zmieniać kolor i natężenie światła wpadającego do pomieszczenia.

Zasłony gotowe – dlaczego warto?

Zasłony gotowe cieszą się popularnością ze względu na standardowe wymiary, pasujące niemal do każdego okna. Przede wszystkim jednak są tańsze od modeli szytych na wymiar, a sam zakup jest mniej skomplikowany i nie wymaga wykonywania czasochłonnych pomiarów, czy oczekiwania na produkt. Mnogość nowoczesnych trendów i mnóstwo kolorów sprawia, że wśród klientów gotowych zasłon znajdują się nawet ci najbardziej wymagający. Często zasłony gotowe można obejrzeć w przygotowanych komputerowo wizualizacjach okiennych i ocenić ich wygląd we własnym oknie.

Na zasłony gotowe warto zdecydować się również w przypadku, gdy lubimy bawić się stylami i częstymi zmianami aranżacji okiennych. Dzięki gotowym zasłonom można stworzyć klimatyczną ozdobę bożonarodzeniową, wielkanocną lub wiosenną w pomieszczeniu.

 

A może zasłony na wymiar?

W przypadku zasłon na wymiar wybór wzorów, kolorów i materiałów jest ogromny. Koneserzy stylów i dekoratorzy wnętrz uwielbiają zasłony stworzone na indywidualne zamówienie, które oddają indywidualny charakter wnętrza i niepowtarzalność aranżacji. Mając w głowie gotowy pomysł wymarzonej zasłony, wystarczy zlecić jej uszycie profesjonalnym sklepom lub dekoratorom wedle podanej specyfikacji. Osoby o zdolnościach krawieckich mogą spróbować swoich sił przy maszynie i uszyć zasłony własnoręcznie, po kosztach. Osobiste uczestnictwo w procesie szycia zasłon, może przynieść mnóstwo radości i satysfakcji.

 

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jakie zasłony wybrać – gotowe czy na wymiar – nie istnieje. Wśród gotowych produktów możemy znaleźć ten wymarzony lub zainspirować się po przejrzeniu różnych modeli i stworzyć swoje własne, oryginalne ozdoby okienne. Ważne, aby znaleźć swój własny styl i czuć się w nim dobrze.