Bardzo dużo mówi się o firankach. Jednak pamiętajmy, że bardzo ważnym elementem dekoracyjnym w oknie są także zasłony. Troszkę na przestrzeni lat się o nich zapomniało, ponieważ popularne stały się rolety. Rolety nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną, gdy nie chcemy, aby sąsiedzi zerkali nam do mieszkania, czy też raziły promienie słoneczne. Pamiętaj, że Zasłony gotowe dostępne m.in. w nietylkofiranki.pl również pełnią podobne funkcje. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, kupując zasłony do swojego mieszkania.

Sposób mocowania

Jakby nie było, zakup zasłon dla wielu osób jest wyzwaniem. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie wiedzą, na co konkretnie zwrócić uwagę. Na pewno w pierwszej kolejności skupmy się na sposobie mocowania zasłon. Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby mocowania. Pierwszy rodzaj zasłon to zasłony na przelotki, a drugi rodzaj zasłon to zasłony tunelowe.

Bardzo ważny jest także wymiar zasłon. Najbardziej istotna jest długość zasłon. Oczywiście są na pewno wśród nas zwolennicy zasłon, które leżą na podłodze, ale raczej praktyczniejsze w użytkowaniu są te, które są owszem długie, ale nie tarzają się po ziemi. Raczej jest to oczywiste. Zmierzmy sobie zatem wysokość, której potrzebujemy. Pamiętajmy, aby mierzyć od samego karnisza, a nie od sufitu, ponieważ karnisz najczęściej jest zawieszony znacznie poniżej. Jest to bardzo często popełniany błąd.

Rodzaj materiału

Poza sposobem mocowania oraz wymiarami zasłon zwróćmy także uwagę na to, z jakiego są one wykonane materiału. Wiadomo, że musimy wiedzieć, jakie mamy oczekiwania względem swoich zasłon. Jeśli nasze zasłony mają pełnić jedynie rolę dekoracyjną, to mamy znacznie szersze pole do popisu. Jednak jeśli mają także służyć, aby ograniczyć wpadające promienie słońca, to materiał nie może być w żadnym wypadku przypadkowy. Musi to być materiał zacieniający. Takie zasłony na pewno będą droższe. Wiadomo, że taki materiał ma całkiem inne właściwości od zwykłych dekoracyjnych zasłon.

Możliwości stricte estetycznych mamy sporo. Możemy wybierać spośród różnych kolorów. Możemy także zdecydować się na zasłony gładkie, czy też zasłony we wzorki. Pamiętajmy, że gdy mamy małe pomieszczenie, to zasłonami we wzory możemy je jeszcze bardziej i całkiem niepotrzebnie przytłoczyć. Zawsze warto mieć to z tyłu głowy, aby nie było żadnych wątpliwości. Zapamiętajmy sobie to. Najtrudniej kupuje się na pewno pierwsze zasłony. Później na pewno będzie już z przysłowiowej górki.

zasłony, wybór zasłon, zasłony gotowe